Söz, Nişan, Bohça, Ev eşyaları ve çeyiz listesi

Söz:

Söz kesme eski bir gelenektir. Birbirini seven iki kişinin kendi aralarında veya ailelerin de katıldığı bir görüşmeyle gerçekleştirdikleri yüzük takma törenidir. Resmi bir mahiyeti yoktur; bunun amacı karşılıklı güveni telkin etmektir. Aynı zamanda bir başkasının da kızı istememesi gerektiğini belirten bir nitelik taşımaktadır.

Erkek tarafı, kızın ailesini ziyaret eder. Bu görüşmelerde söz kesilir ve önce nişan tarihi, ardından nikah veya düğün törenlerinin tarihi belirlenir. Bizim geleneklerimize göre nişanı kız, düğünü erkek tarafı yapar. İkisi de büyük bir tören ile olabileceği gibi sade de olabilir. Bu gençlerin ve ailelerin istekleri ve ekonomik durumlarına bağlıdır. Söz kesilirken her iki taraf hediyeler verebilir (saat, kıyafet vs...).

Söz, Çoğunlukla evliliğe atılan ilk ciddi adım olmakla beraber, bazen işler yolunda gitmeyebilir de. Sözlüler ve aileler Nişan'dan önceki bu süreçte birbirlerini tanımak için çaba sarfederler. Yakınlık kuracakları ailenin kökü ve nereden geldikleri, geçim kaynaklarının ne olduğu ve çevredeki insanların onlar hakkındaki görüşleri araştırılır. Eğer bir sorun yoksa bundan sonrası çiftlere kalır. Ancak taraflardan biri uygun olmayacağına karar verdiyse "Söz atma" gerçeklerşir. Söz atma durumunda alınan pahalı hediyeler çoğunlukla geri verilmektedir.

Nişan:

Nişan, evlenmek üzere birbirine söz vermektir; bir diğer açıdan Sözlenme'den sonraki adımdır. Aileler arasında bir anlaşma olmaktan çıkıp, herkesin bu birlikteliği duyması sağlanmış olur. Bazen Söz ve Nişan bir arada yapılır. Bu durumda Nişan yine Sözlenme aşamasındaki tanışma, bilgi edinme, araştırma faslını yerine getirmiş olur.

Çağdaş aileler kızlarının nişanlısıyla dışarıya çıkmasını ve birlikte gezmelerini anlayışla karşılarlar. Aileler birbirlerini tanıyor veya seviyor olabilirler ama önemli olan gençlerin anlaşmalarıdır. Her iki tarafın da bu evliliğe olumlu bakması gerekir ki evlilik gerçekleşsin. Günümüz gençleri nişanlılık dönemlerini uzun tutarak birbirlerine alışmaya çalışırlar.

Kimi yörelerde Beşik Kertiği adı verilen bir uygulamayla aileler kız ve oğlanı daha bebek iken nişanlı ilan eder. Beş kertme, Beşik Kertiği, Beşik Kesme biçiminde birbirine çok yakın ifadelerle gerçekleştirilen bu tercihli evlenme türü, çoğunlukla aynı gün doğan, ayrı cinsten iki çocuğun aileleri tarafından evliliklerinin güvenceye alınmasıdır. Ancak, çocukların aynı gün doğmaları, beşik kertme için kesin bir kural değildir. Sözgelimi, çocuklardan erkek büyük, kız küçük olabilir; bunlardan birinin (özellikle kızın) iki yaşını doldurmamış olması gerekir. Adından da kolayca anlaşılabileceği gibi çocuklar, daha beşikteyken birbirleriyle ileride evlenmek üzere ulaşıklanırlar (nişanlanırlar).

Birbirlerini önceden iyi tanıyan aileler, çocukları için beşik kertmesine karar verdiklerinde yalın bir tören düzenlenir. Bu törene kimi yörelerde köyün imamı da çağırılarak tören "yarım nikah" şekline dönüştürülür, şerbet dağıtılır, dualar edilir böylece bebekler adına büyükler ant içer, söz verirler. Bu bakımdan irade dışı gerçekleşmiş bir olaydır.

 • Nişan öncesi hazırlık:
  • Davetli listesi hazırlanır,
  • Kalabalık bir liste ise salon veya toplantı salonları tutulabilir, kalabalık liste değilse evde gerçekleştirilebilir,
  • Yiyecek ve içecekler hazırlanır,
  • Kıyafetler belirlenir,
  • Yüzükler alınır,
  • Kuaförler ayarlanır
 • Nişan günü:
  • Misafirler ağırlanır,
  • Yüzükler takılır,
  • Takılar takılır,
  • Müzikli eğlence düzenlenir

Bize Ulaşın: Nikah Yolu Ekibi